Çiğ süt nedir ?


Günümüzde birçok insan bu soruyu birbirine soruyor aslında. Anneler çocuklarına çiğ süt içirip içirmemeyi, hangi yoğurdun çocukları için daha sağlıklı olduğunu aralarında tartışıyorlar.
Hemen hemen hangi anne bebek forumuna göz atsanız herkesin bu konu hakkında merakı ve soruları olduğunu görüyorsunuz.
Ama düşününce bu sorunun cevabını en iyi bilen kişiler ailemizdeki anane, babaanne, teyze kısacası yaşı belli bir seviyeyi geçmiş yakınlarımız. Onların zamanında her sokağın kendi sütçüsü, yoğurtçusu olduğunu bizlere anlattıkları hikayelerden hepimiz duyarız.
Şehir kavramından mega şehir kavramına geçilirken bu doğal yapı bozulmak zorunda kaldı. Bununla birlikte seri üretim moda haline gelirken doğal beslenme önemini yitirir oldu. Amerika da olduğu gibi Türkiye de maalesef ana tüketim ürünlerinde Doğallık yerine endüstrileştirilmiş, doğallıktan uzak seri üretim gıdalara mahkûm edilmiştir. Çiğ sütte bu süreçten nasibini almış ve uzun ömürlü seri üretim, sanayi sütünün karşısında kaderine terkedilmiştir.
Maalesef şu anda market raflarında yer alan süt ve yoğurt çiğ sütün aksine bu doğallığı, içeriği, tadı değiştirilerek bizlere yıllardır tükettirilen ürünler haline gelmiş durumda. Bu ürünlere yüzlercesini eklemek mümkün buğdaydan tutunda margarin, ekmek, bal vs.

 Buradaki konumuz çiğ süt olduğu için sadece sütten bahsedeceğim.

 Günümüzde çiftlik veya köylünün ürettiği çiğ süt sanayici tarafından yine kendilerinin belirledikleri fiyattan günlük olarak toplanır. Fabrikaya gönderilen çiğ sütün yağı, proteini, suyu, laktozu ayrıştırılır ve çiğ süt çok kısa süre içerisinde bileşenlerine ayrılarak bambaşka bir ürün haline gelir. Tabi bu aşamalardan önce her fabrikanın kendine has olan pastörizasyon yöntemi ile çiğ süt pastörize edilir. Artık çiğ süt pastörize süte dönüşmüştür, bu aşamada da süt içerisindeki birçok yararlı bakteriyi de kaybeder.

 Çiğ süt, yukarıda anlattıklarımın aksine; hayvandan sağılan sütün pastörizasyon veya homojenizasyon gibi herhangi bir işleme tabi tutulmadan yağı, proteini tam yüksek vitamin ve besleyici değere sahip süte, çiğ süt denir.

  Seven süt çiftliği çiğ sütüne ulaşmak için https://www.sevensutciftligi.com/pages/store-locator adresine tıklayınız.